• Łąka tęczą malowana

          • Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Roślinność łąki skrywa w sobie wiele tajemnic, niespodzianek, ciekawostek, które właśnie poznaliśmy. Łąka jest gęsto pokryta roślinami zielonymi; jej mieszkańcami są liczne zwierzęta, głównie owady oraz pająki. Wspólnie odkrywaliśmy ten fascynujący świat przyrody.

            W ramach działań edukacyjnych, dzieci poznały wiele ciekawych opowiadań, wierszy, odpowiadały na zagadki o roślinach i zwierzętach, tworzyły improwizacje ruchowe naśladując poruszające się owady, słuchały odgłosów przyrody a także słuchały piosenek związanych z tematem łąki. Obejrzały także film przyrodniczy o łące. Wszystkie te teoretyczne wiadomości zostały sprawdzone i poszerzone podczas działań praktycznych. Wybraliśmy się z bowiem na wiosenną łąkę. Mali badacze szukali nie tylko owadów, lecz także ciekawych roślin, ziół. Zajęcia w terenie okazały się wielką frajdą.

            Na podsumowanie działań dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne: „Kwiaty na wiosennej łące".

          • KOMUNIKAT

          • Po powrocie do nauki stacjonarnej przypominam, że w razie problemów lub chęci podzielenia się swoimi przemyśleniami, problemami. Jestem dla Was dostępna:

            Poniedziałek

            7.30-8.15

            11.20-13.00

            Wtorek

              7.30-8.15

            11.20-12.05

            Środa

            7.30-8.15

            11.20-12.05

            Czwartek

            11.20-12.05

            Piątek

            7.30-8.15

            Zapraszam

            Karolina Cyboroń

             

          • UWAGA !!!

          • Od dnia 17.05.2021 r. uczniowie klas 4-8 wracają do szkoły według obowiązującego planu lekcji. 

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów

          • Dnia 13 maja 2021 roku odbył się w Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Nasi trzecioklasiści nieco stremowani, przystąpili do pierwszego poważnego w swoim życiu egzaminu. Zgodnie z zaleceniami psychologa, na początek obejrzeli film terapeutyczny z Bratkiem, aby zniwelować niepokój wywołany egzaminem. Następnie rozdane zostały testy z języka polskiego i po wysłuchaniu instrukcji nauczyciela i wyjaśnieniu wątpliwości, uczniowie przystąpili do pisania testu. Po obowiązkowej przerwie rozpoczął się egzamin z matematyki, po kolejnej – z przyrody. Trzymamy kciuki za wyniki egzaminów!

          • Szkolny konkurs fotograficzny „Złap flagę w obiektyw”

          • W dniach 30.04 – 05.05.2021 r. br. nauczyciel geografii, p. Renata Gorazdowska, nauczyciel plastyki, p. Justyna Barczak oraz nauczyciel historii p. Agnieszka Forgiel zorganizowały, szkolny konkurs fotograficzny „Złap flagę w obiektyw” w którym mogli wziąć udział uczniowie Oddziału przedszkolnego, klas I – III oraz klas IV – VIII naszej szkoły

            Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną wśród młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla ojczystej historii oraz dokonań naszych przodków, kultywowanie wartości, ideałów i postaw, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, pobudzanie do twórczego myślenia, rozwijanie aktywności fizycznej, wyłonienie zdjęć najlepiej odzwierciedlających flagę Polski na różnych budynkach użyteczności publicznej oraz wszelkich innych miejscach

             

            Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:

            Oddział Przedszkolny

            I miejsce Maja Słomka

            II miejsce Jakub Michalczuk

            Klasy I-III

            I miejsce: Filip Szczęsny kl. II

            II miejsce: Wojciech Kołecki kl. III

            III miejsce: Kaja Bortnik kl. III

            Wyróżnienie: Amelia Gabrysiak kl. II

            Klasy IV-VIII

            I miejsce: Anna Kurzawa kl. IV

            II miejsce: Sebastian Czaja kl. VI

            III miejsce: Filip Mrówczyński kl. IV

            Wyróżnienie: Kacper Kowal kl. VII

            Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz upominki rzeczowe.

            Gratulujemy!

          • Globalne ocieplenie – skąd się bierze i co je powoduje?

          •  

            https://www.casfera.pl/wp-content/uploads/2020/08/k0zaywrq.jpeg

             

            Od wielu lat naukowcy i media alarmują, że Ziemi grozi globalna katastrofa spowodowana ocieplaniem się klimatu. Jednak wielu mieszkańców naszej planety kwestionuje ustalenia naukowców i neguje globalne ocieplenie na Ziemi. Warto więc wyraźnie podkreślić, że naukowcy są zgodni, iż nasilenie efektu cieplarnianego powoduje globalne ocieplenie planety. 

            Zanim jednak przybliżymy na czym polega efekt cieplarniany, jakie skutki powoduje jego nasilenie, czym jest globalne ocieplenie i jak mu przeciwdziałać, musimy wyjaśnić błąd, który często jest powielany w myśleniu o tych zjawiskach klimatycznych. Efekt cieplarniany jest stary jak świat. Na planetach takich, jak Ziemia (również Mars i Wenus), które posiadają atmosferę, efekt cieplarniany występuje naturalnie i odpowiada za regulację temperatury. Na Ziemi efekt cieplarniany jest niezbędny do powstawania życia, dzięki tej regulacji, temperatura na powierzchni naszej planety podnosi się od plus 20 do maksymalnie plus 34 stopni. Bez efektu cieplarnianego oscylowałaby cały czas w granicach od minus 18 do minus 27 stopni. Zatem sam efekt cieplarniany jest zjawiskiem korzystnym, niekorzystne jest natomiast jego nasilenie.

            Ziemia jak wielka szklarnia

            Z pewnością nie raz przyglądaliście się dziadkom, czy znajomym, którzy uprawiali rośliny w szklarni. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, kiedy widać, jak szybko wzrastają rośliny w szklarni, to ciepło, które tam panuje. Ale skąd ono się bierze? To bardzo proste: przez szyby do szklarni dostają się promienie słoneczne, a gleba, w której rosną rośliny pochłania tę energię i nagrzewa się bardziej niż gleba poza szklarnią. Część energii słonecznej zarówno ogrzewa glebę, jak i zostaje od niej odbita i energia ta zaczyna ogrzewać wewnętrzne ściany szklarni. 

            Jednak ciepło odbite od gleby nie może przebić się przez dach szklarni, więc znowu odbija się w kierunku gleby, a to powoduje dalsze nagrzewanie gleby i powietrza wewnątrz szklarni. W końcu w szklarni następuje równowaga energetyczna i gleba przyjmuje tyle samo energii cieplnej, ile oddaje, a temperatura średnia zostaje ustalona. Wszystko działa znakomicie do momentu, jeśli równowaga nie zostanie zachwiana np. poprzez otwarcie drzwi do szklarni. Chociaż ten prosty przykład nagrzewania powietrza w szklarni w szczegółach znacznie różni się od prawdziwego efektu cieplarnianego, to zasada wymiany cieplnej
            w szklarni dobrze ilustruje, na czym polega efekt cieplarniany, dla którego przyjęło się także używanie nazwy “efekt szklarniowy”.

            Efekt cieplarniany działa w skali globalnej nieco podobnie jak ogrzewanie powietrza w szklarni. Atmosfera Ziemi jest czymś w rodzaju dachu naszej przykładowej szklarni. Promienie słoneczne przenikają przez atmosferę ku powierzchni Ziemi. Następnie energia ta jest pochłaniana, a częściowo odbijana od rozgrzanej powierzchni ziemskiej w postaci promieniowania podczerwonego. Energia wędruje do góry, gdzie napotyka na “sufit” atmosfery w postaci gazów cieplarnianych, które częściowo pochłaniają promieniowanie podczerwone i ponownie odbijają energię w kierunku Ziemi, a częściowo wysyłają tę energię w przestrzeń kosmiczną. Jeśli ilość energii odbijanej i i pochłanianej jest taka sama, to mamy do czynienia z równowagą i średnia temperatura na Ziemi jest stabilna. Czy wystarczyłoby jednak rozrzedzić atmosferę, aby pozbyć się tego ciągłego odbijania energii cieplnej
            w kierunki Ziemi? Otóż nie, bo atmosfera chroni kulę ziemską przed wychłodzeniem, a stałoby się tak, gdyby większość energii cieplnej odbitej od powierzchni Ziemi uchodziła po prostu w przestrzeń kosmiczną. Równowaga wymiany cieplnej byłaby naruszona. Zatem efekt cieplarniany jest niezbędny do utrzymania średniej temperatury na Ziemi.

            Naturalne procesy klimatyczne na Ziemi i w jej atmosferze są regulowane z udziałem gazów cieplarnianych. Kluczową rolę w regulacji energii przepływającej ze Słońca do powierzchni Ziemi odgrywają para wodna oraz dwutlenek węgla i metan. Gazy te występowały w ziemskiej atmosferze od zawsze, bo ich powstawanie jest efektem naturalnych procesów (np. gnicia szczątków roślinnych i zwierzęcych, wybuchów wulkanów, wymiany gazowej ze zbiorników wodnych), a ponieważ przez miliony lat było ich
            w atmosferze stosunkowo niewiele, to nie pochłaniały całego odbitego promieniowania podczerwonego, lecz przepuszczały część tej energii w kosmos, niczym przez wielkie sito. Jednak na skutek działalności człowieka na planecie, wzrósł udział dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych w bilansie energetycznym Ziemi. 

            Skąd się biorą gazy cieplarniane?

            Dwutlenek węgla, a także metan i ozon, w naturalnym efekcie cieplarnianym prawidłowo regulują przepływy energii, część energii przepuszczają w przestrzeń kosmiczną, a tylko część magazynują. Jednak im więcej tych gazów w atmosferze, tym więcej energii pochłaniają, aby oddać potem w kierunku ziemi, więc równowaga w pochłanianiu i odbijaniu energii cieplnej zostaje zachwiana. Oczywiście przyczyną jest niestety działalność ludzi
            i rozwój przemysłu. 

            Z jednej strony człowiek spala paliwa kopalne (węgiel, ropę) i wypala lasy, co powoduje nadprodukcję dwutlenku węgla i wzrost jego udziału w naszym sitku w atmosferze (a więc mocniejsze pochłanianie energii cieplnej i jej oddawanie z powrotem ku Ziemi).
            Z drugiej strony, przemysłowa produkcja zwierzęca powoduje wytwarzanie metanu (gnijące szczątki zwierzęce i odpady, a także zwierzęce odchody i oczywiście zużycie wody
            i transport). A jeszcze z trzeciej strony, człowiek wymyślił freon, który jest niezbędny do działania chłodziarek i kosmetyków w aerozolach, a gaz ten ma ogromnie niekorzystny wpływ na procesy klimatyczne.

            Dlaczego warto wspomnieć o wszystkich gazach cieplarnianych, mimo, że to dwutlenek węgla jest uważany za najgorszy z ubocznych efektów spalania paliw na Ziemi? Mianowicie dlatego, że chociaż ich stężenie nie jest tak ogromne, jak dwutlenku węgla, to absorbują one o wiele więcej promieniowania podczerwonego niż CO2. Do nasilenia efektu cieplarnianego przykłada się więc kilka różnych gazów cieplarnianych, a nie tylko dwutlenek węgla!

            Źródła wytwarzania dwutlenku węgla

            Skąd się bierze dwutlenek węgla? Oczywiście ze spalania paliw kopalnych, ale nie tylko. Sporo dwutlenku węgla magazynują oceany. Niestety nasilanie się efektu cieplarnianego powoduje zapętlenie pewnych procesów. Ponieważ średnia temperatura Ziemi ulega podwyższeniu, ociepla się także woda w oceanach. Cieplejsza woda słabiej rozpuszcza pochłaniany dwutlenek węgla, zatem więcej tego gazu oceany oddają do atmosfery. Więcej dwutlenku węgla w atmosferze, to zaburzenie naturalnego efektu cieplarnianego
            i podnoszenie średniej temperatury na planecie. Wytwarzanie dwutlenku węgla następuje także podczas erupcji wulkanów, oraz podczas rozkładu naturalnych szczątków roślinnych
            i zwierzęcych na bagnach i torfowiskach.

            Mimo tych naturalnych procesów, podczas których wytwarzany jest dwutlenek węgla, na pierwszy plan jego produkcji wysuwa się działalność człowieka. Dwutlenek węgla jest najpowszechniej produkowanym przez człowieka gazem cieplarnianym, zwłaszcza od czasu rewolucji przemysłowej. Spalanie węgla, ropy, paliwa lotniczego, produkcja przemysłowa mięsa, wszystkie te gałęzie gospodarki i działalności człowieka w znacznym stopniu przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Jak działa taki łańcuch zależności klimatycznych? 

            Rozpoczęte nasilenie efektu cieplarnianego jest bardzo trudne do powstrzymania, bo wiele procesów jest od siebie zależnych. Anomalie pogodowe towarzyszące globalnemu ociepleniu, jeszcze bardziej przyczyniają się do rozregulowania średniej temperatury na Ziemi. Np. w czasie upałów ludzie chętniej korzystają z klimatyzacji, aby klimatyzacja działała, musi być produkowany prąd, ten zaś produkowany jest w głównej mierze poprzez spalanie węgla. Tak więc działająca klimatyzacja, która ma ochłodzić powietrze podczas upałów powodowanych m.in. przez globalne ocieplenie, jeszcze bardziej przyczynia się do tego zjawiska, bo do działania klimatyzatora niezbędna jest energia, jej wytwarzanie to uwalnianie do atmosfery gazów cieplarnianych powodujących rozregulowanie procesów klimatycznych. Koło się zamyka.

            Edukacja i świadomość ekologiczna drogą do sukcesu

            Czy nasilenie efektu cieplarnianego można zatrzymać? Można, i ku temu zmierzają działania m.in. Unii Europejskiej, wielu krajów, które przyjęły bardzo napięte harmonogramy i wiążące deklaracje odchodzenia od energii wytwarzanej z węgla
             i przechodzenia do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Produkcja czystej energii, ze słońca, wiatru, ziemi, szczątków roślinnych, wydaje się być jedynym słusznym kierunkiem, który może ograniczyć wytwarzanie gazów cieplarnianych i nasilanie się niekorzystnych zjawisk klimatycznych na Ziemi. 

            Jednak wiele dobrego w ochronie klimatu naszej pięknej planety możemy zrobić także my sami, korygując nasze przyzwyczajenia i potrzeby i redukując pozostawiany ślad węglowy. Począwszy od ograniczenia w zużywaniu wody, wymiany starych pieców na ekologiczne, docieplenia naszych domostw, ograniczenia poruszania się samochodami
            i samolotami i korzystanie z bardziej ekologicznej komunikacji miejskiej czy pociągów elektrycznych, przez rezygnację z dezodorantów aż po mniejsze spożycie mięsa pochodzącego z produkcji przemysłowej.

            W 2006 roku ONZ opublikowało raport, w którym informowała, że przemysłowa hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18 procent emisji dwutlenku węgla i 35 procent emisji metanu, czyli gazów cieplarnianych, które wiodą prym w deregulacji procesów klimatycznych ziemskiej atmosfery. Jednocześnie Greenpeace zachęcało niedawno: Gdyby wszyscy Polacy zrezygnowali z mięsa tylko na jeden dzień, pozwoliłoby to na zmniejszenie CO2 o prawie 85 tysięcy ton. To tak, jakby na jeden dzień z polskich ulic zniknęło ponad 6,5 miliona samochodów.

            Podobnie ma się rzecz z oszczędnością wody. Produkcja tylko 1 kg wołowiny wymaga zużycia takiej ilości wody, ile rocznie jedna osoba wykorzystuje, myjąc się pod prysznicem. Te liczby powinny dawać do myślenia, kiedy pomnoży się je przez prawie 7 mld ludzi na naszej planecie. Ekologiczne postępowanie i nawyki, o których pisaliśmy w naszych tekstach, to zdecydowanie dobra postawa w walce z globalnym ociepleniem. Warto spróbować chociaż w maleńkim stopniu przyczynić się do czystego środowiska, stabilizacji średniej temperatury, zatrzymania procesów wymierania raf koralowych i ginięcia gatunków wielu zwierząt. Warto robić wszystko, aby zostawiać za sobą jak najmniejszy ślad węglowy. Warto po prostu walczyć z globalnym ociepleniem, zaczynając od siebie.

            Karolina Cyboroń – pedagog szkolny

            https://www.casfera.pl/wp-content/uploads/2020/08/1jvjjaiw-1.png

          • Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

          • Światowy Dzień Zdrowia to  święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

            W naszej szkole z powodu pandemii i nauki zdalnej, święto to zostało przełożone na 10 maja, ponieważ klasy 0 – III wróciły do nauki stacjonarnej i dzięki temu mogliśmy przeprowadzić wspólne zajęcia na świeżym powietrzu. Zajęcia w naszej szkole odbyły się pod hasłem: „Chcesz zdrowym być? Więc dużo ćwicz!”. Uczniowie klas 0 – III na rozgrzewkę wzięli udział w tanecznych zajęciach z zumby. Najwięcej radości dostarczyła im jednak rywalizacja na świeżym powietrzu dwóch mieszanych wiekowo drużyn w zawodach sportowych. Dzieci malowały także na folii farbami, wszystko to, co kojarzy się ze zdrowiem i zdrowym stylem życia. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, szczególnie dlatego, że były odskocznią od długiej nauki przy komputerach.

          • „Najpiękniejsze miejsca w Polsce” - międzyszkolny konkurs plastyczny o tematyce geograficznej

          • W kwietniu br. nauczyciel geografii, p. Renata Gorazdowska oraz nauczyciel plastyki, p. Justyna Barczak zorganizowały Międzyszkolny konkurs plastyczny o tematyce geograficznej „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”, w którym mogli wziąć udział uczniowie klas I-VIII z naszej gminy. Konkurs miał na celu ukazanie najpiękniejszych miejsc znajdujących się na terenie Polski, a także kształtowanie postaw patriotycznych i promowanie bogactwa architektonicznego, kulturowego i przyrodniczego naszego kraju.

            Na konkurs wpłynęło 11 prac uczniów klas IV – VIII ze szkół: SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 3 w Nowogardzie, SP Błotno i SP Strzelewo oraz 42 prace uczniów klas I-III ze szkół: SP nr 3 oraz SP Strzelewo.

            Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach:

            Klasy I-III

            I miejsce: Oliwier Lejman (SP Nr 3)

            II miejsce: Pola Juszczyk (SP Nr 3)

            III miejsce: Aleksandra Jarczewska (SP Nr 3)

            Wyróżnienie: Marcel Lewandowski (SP Strzelewo)

            Klasy IV-VIII

            I miejsce: Elizabeth Szabuńko (SP Błotno)

            II miejsce: Amelia Trepkowska (SP Nr 2)

            III miejsce: Piotr Barczak (SP Nr 2)

            Wyróżnienie: Malwina Lewandowska (SP Strzelewo)

            Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz upominki rzeczowe.

            Gratulujemy!

          • Dzień Ziemi – podsumowanie działań

          • .
            W związku ze Światowym Dniem Ziemi, którego motywem przewodnim tegorocznej edycji było ,, Przywróć naszą planetę”, cała społeczność szkolna mogła czynnie włączyć się w działania na rzecz poprawy stanu naszego globu. W ramach tego dnia  uczniowie klas 4 – 8 wykonywali prace plastyczne , nagrali wiersze, filmik o sprzątaniu, sadzili krzewy wokół własnych domów, sprzątali swoje podwórka.
            Na wyróżnienie zasługują :
            -  Daniel Wyżykowski – filmik o sprzątaniu lasu
            - Sebastian Czaja –wyrecytowanie  wiersza o Ziemi( nagranie)
            - Paulina Bienias  - wyrecytowanie wiersza o Ziemi ( nagranie).
            Wszystkim dziękuje za udział w tegorocznym Światowym Dniu Ziemi.

          • Umiejętności społeczne u dzieci: jak pomóc dzieciom je zdobyć 

          • Umiejętności społeczne – ich właściwy rozwój u dzieci pomoże ich relacjom i interakcjom być znacznie bardziej pozytywnymi. Dzisiaj porozmawiamy o podstawach społecznej
            i emocjonalnej nauki – czyli tam, gdzie spotykają się empatia i asertywność.

            Zadajmy sobie proste pytanie: “W jaki sposób nasze dzieci naprawdę się uczą?" Jak mówi wiele badań na temat psychologii społecznej, a nawet sam Albert Bandura w swoich eksperymentach, dzieci uczą się poprzez obserwację, naśladowanie i ciągłą interakcję.

            Umiejętności społeczne mogą być nieco skomplikowane. Są połączeniem uczuć, przekonań, wartości i całego repertuaru strategii wykorzystywanych przez dziecko do przetrwania
             i dokończenia podróży społecznej i emocjonalnej w zdrowy sposób.

            Wszystkie te procesy nazywamy “towarzyskością" i są one podstawą życia dziecka. 
            W zależności od jakości uczenia się i ich doświadczeń życiowych, percepcje i atrybuty dziecka – jako dodatek do społeczno-emocjonalnej nauki – powinny tworzyć zdrowe
            i skuteczne umiejętności społeczne. Z drugiej strony mogą także rozwinąć się pewne braki, które wydają się być bardzo problematyczne, gdy dziecko wejdzie w etap dojrzewania.

            Umiejętności społeczne u dzieci w dzisiejszych czasach:

            Zmieniły się sposoby nawiązywania relacji, a nawet zasady spotykania się z innymi ludźmi. Sieci społecznościowe i usługi przesyłania wiadomości są coraz bardziej dynamiczne. Oferują nowe możliwości, są szybsze i brakuje im mechanizmów kontrolnych. Czasami stanowią też zagrożenie.

            Dobrze byłoby, gdyby rozwój społeczny dzieci obejmował różne obszary, sytuacje
            i scenariusze. Musimy zapewnić im wystarczające narzędzia, aby mogły skutecznie funkcjonować w coraz bardziej skomplikowanym środowisku społecznym. Jest to szersze środowisko społeczne, ale ma swoje zalety. Dlatego tak ważne są umiejętności społeczne
            u dzieci.

            Umiejętności społeczne u dzieci: jak się rozwijają

            Jedną z najskuteczniejszych strategii nauczania umiejętności społecznych u dzieci jest wczesne tworzenie “języka społecznego". Mówimy o rodzaju łatwo zrozumiałego, podstawowego, ale skutecznego języka, który zrozumieją nawet małe dzieci w wieku poniżej 2 lat.

            Pamiętaj, że wiek ten jest decydującym momentem w rozwoju dziecka. To tu zaczyna się autonomia. Dzieci określają swoją osobowość i są bardziej otwarte na rzeczy dziejące się wokół nich.

            Język społeczny, który będzie sprzyjał wczesnemu rozwojowi umiejętności społecznych
            u dzieci, opiera się na następujących zasadach:

            • Uczenie aktywnego słuchania. Nie możemy rozmawiać, podczas gdy druga osoba coś mówi; musimy szanować swoją kolej na wyrażenie zdania. Jest to dla dzieci trudne, ponieważ ich samokontrola jest nadal bardzo ograniczona. Najlepszym sposobem ich nauczania jest dawanie przykładu. Na przykład, jeśli my nie będziemy im przeszkadzać, dzieci też nauczą się nam nie przerywać.
            • Dzieci muszą nauczyć się okazywania wdzięczności, wiedzieć, kiedy i jak przepraszać, i mówić “proszę". Uczmy je, pośrednio lub bezpośrednio, różnicy pomiędzy prośbą a żądaniem.
            • Dobry język społeczny obejmuje także inną “mądrość". Jest to pozytywne wzmocnienie, umiejętność mówienia “dziękuję" i bycie tolerancyjnym. Chodzi także o to, by wiedzieć, jak się dzielić, rozpoznać, kiedy inni robią coś dobrze a my popełniamy błąd.

             

             

            ŹRÓDŁO

            https://pieknoumyslu.com/umiejetnosci-spoleczne-u-dzieci/

          • „ZDROWIE NA TALERZU” klasa III

          • Okres dzieciństwa jest czasem, kiedy kształtują się nawyki i zachowania żywieniowe. Wspólne wykonanie pysznych, kolorowych, a przede wszystkim zdrowych kanapek z pewnością jest dobrą okazją, aby te nawyki utrwalać. Uczniowie klasy III z radością i zaangażowaniem tworzyli swoje małe „arcydzieła”. Podczas robienia kanapek uczniowie kształcili właściwe nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Zwieńczeniem zajęć była degustacja. Było bardzo zdrowo, kolorowo, a przede wszystkim smacznie. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.

          • Dzień Ziemi klas 0-3

          • Jak co roku, obchody Dnia Ziemi są okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów, które wiążą się ze zmianami klimatu naszej Błękitnej Planety.

            Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje ze świadomością szkód jakie ludzkość wyrządza Planecie; i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

            Przyrodę da się jeszcze uratować - pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i… od zaraz! Duże zmiany zaczynają się od tych małych - każdy z nas może je wprowadzić w swoim codziennym życiu. To nasze wybory, nasze działanie i nasza wiedza mają wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie, a to ono przecież tworzy środowisko, w którym żyjemy.

            W tym roku klasy I-III uczestniczyły w obchodach Dnia Ziemi zdalnie, a przedszkolaki stacjonarnie. Dzieci obejrzały prezentację, filmy oraz wykonały szereg zadań. Narysowały plakat, wykonały plakietki, rozwiązywały krzyżówki, quizy, projektowały ekologiczne torby na zakupy.

            Nasi uczniowie od najmłodszych lat wiedzą, że jeśli wspólnie zadbamy o naturę – ona zadba o nas. Tu nie chodzi o ratowanie Ziemi (ona sobie bez nas poradzi) - tu chodzi o ratowanie ludzkości.

          • Wystawa nowości czytelniczych

          • W miesiącu kwietniu w szkolnej bibliotece, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, została zorganizowana wystawa nowości czytelniczych. Wystawę będzie można oglądać do końca roku szkolnego.

          • REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Złap flagę w obiektyw”

          • REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

            „Złap flagę w obiektyw”

            §1

            Organizatorzy konkursu

            1. Organizatorem konkursu jest p. Justyna Barczak, p. Renata Gorazdowska oraz p. Agnieszka Forgiel

            2. Konkurs ogłoszony jest w ramach promowania obchodzenia świąt majowych – Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprzez wywieszanie flag Polski na różnych budynkach użyteczności publicznej i nie tylko.

            §2

            Cele konkursu

            • rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną wśród młodzieży
            • kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla ojczystej historii oraz dokonań naszych przodków
            • kultywowanie wartości, ideałów i postaw
            • podnoszenie poziomu wiedzy historycznej
            • pobudzanie do twórczego myślenia
            • rozwijanie aktywności fizycznej
            • wyłonienie zdjęć najlepiej odzwierciedlających flagę Polski na różnych budynkach użyteczności publicznej oraz wszelkich innych miejscach

            §3

            Uczestnicy konkursu

            1. Konkurs adresowany jest do amatorów.

            2. Uczestnikami konkursu są uczniowie uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Strzelewie.

            3. Prace będą ocenione w trzech kategoriach wiekowych tj.:

            I. Oddział przedszkolny

            II- dzieci z klas I-III

            III- dzieci z klas IV-VIII

            §4

            Zasady ogólne konkursu

            1. Przedmiotem konkursu są prace fotograficzne wykonane samodzielnie, będące oryginałami.

            2. Zakazuje się prac tworzonych wspólnie.

            3. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie zdjęć ukazujących flagę Polski na różnych budynkach użyteczności publicznej i nie tylko ( budynki mieszkalne, bloki, domki, szkoły instytucje państwowe, urzędy – wszędzie tam gdzie można spotkać flagę.

            4. Uczestnik konkursu może przesyła zrobione fotografie w formie elektronicznej na e-mail:

            Klasy O-3 na adres renata2gorazd@gmail.com

            Klasy 4-8 na adres jusbarczak@gmail.com

            5. Jedna osoba może zgłosić na konkurs maksymalnie 3 fotografie.

            6. Zdjęcia powinny zawierać imię i nazwisko dziecka oraz klasę.

            §4

            Zasady szczegółowe konkursu

            1. Technika wykonanie fotografii jest dowolna.

            2. Format fotografii: min 15x21 cm.

            3. Do konkursu nie można zgłaszać zdjęć biorących udział w innych konkursach.

            4. Na fotografii konkursowej nie może znajdować się wizerunek osoby innej niż uczestnik konkursu. (RODO)

            5. Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac, niespełniających kryteriów tematycznych oraz wyżej wymienionych wymogów.

            § 6

            Termin i miejsce składania prac

            1. Prace należy przesyłać w nieprzekraczającym terminie od dnia 30 kwietnia 2021 do 05 maja 2021 r.

            2. Prace przesyłane w formie elektronicznej należy przesłać na adres e-mailowy nauczycieli podany w kategoriach wiekowych.

            Klasy O-3 na adres renata2gorazd@gmail.com

            Klasy 4-8 na adres jusbarczak@gmail.com

            w tytule podając „Złap flagę w obiektyw”– praca konkursowa.

            3. W przypadku braku tematu w tytule, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za nie otwarcie wiadomości.

            §7

            Ocena i rozstrzygnięcie konkursu

            1.Oceny prac dokona jury, powołane przez Organizatora.

            2. Decyzje jury są ostateczne.

            3. Wręczenie nagród nastąpi przed końcem roku szkolnego 2020/2021

            4. Na stronie szkoły zostaną zaprezentowane wszystkie prace biorące udział w konkursie.

             

          • Przedszkolaki zakładają wiosenny ogródek 

          • Uczniowie z Oddziału Przedszkolnego, założyli „zielony ogródek”, w którym posadzili cebulki wiosennych kwiatów oraz wysiali w donicach nasiona kopru, szczypiorku i sałaty. Będzie to znakomita okazja do prowadzenia przyrodniczych obserwacji, min. procesu kiełkowania i wzrastania roślin. Przedszkolaki systematycznie obserwują też przedszkolną rabatę kwiatową, na której pojawia się coraz więcej wiosennych zwiastunów. Tego typu zajęcia prowadzone z dziećmi są bogatym źródłem wrażeń, przeżyć i doznań, a przede wszystkim wywołują u przedszkolaków, wielką chęć aktywnego działania. 

             

             

          • NASTAWIENIE DO NOWEJ SZKOŁY I DALSZEJ PRZYSZŁOŚCI EDUKACYJNEJ

          • Dnia 20 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pedagoga szkolnego na temat „Nastawienie do nowej szkoły
            i dalszej przyszłości edukacyjnej”.

            Podczas spotkania na platformie Teams uczniowie, chętnie uczestniczyli w zajęciach i odpowiadali na pytania związane z wyborem nowej szkoły. Opowiadali o swoich wyborach i uczuciach jakie im towarzyszą w tak ważnej chwili w ich życiu.

             

            Pedagog szkolny

            Karolina Cyboroń

             

          • KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

            Dnia 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia nasi nauczyciele wzięli udział w Niebieskim Biegu. Głównym celem tej akcji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń że spectrum autyzmu, a także pobudzanie społecznej tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

            Uczniowie naszej szkoły, mimo nauki zdalnej bardzo chętnie wzięli udział w akcji zorganizowanej w naszej szkole. Dzieci i dorośli ze spektrum są obecni w naszym otoczeniu. Prawie każdy z nas, ma coraz częstszą okazję, aby ich poznać.

          • ,, Przywróć naszą Ziemię”

          • Hasło przewodnie -  ,, Przywróć naszą Ziemię”

            Historia obchodów Dnia Ziemi sięga do roku 1970.  W Polsce Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.
            Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, którego głównym celem jest budowanie wśród społeczności świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
            Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia. Co możesz zmienić już teraz w ramach obchodów tego święta. Proponujemy Wam kilka działań, do których warto się włączyć, bowiem każdy z nas robiąc nawet małą rzecz w tym dniu, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.
            Zapraszam uczniów klas 4- 8 do udziału w tegorocznych obchodach, poprzez wybranie jednego z poniższych działań:
            1. ,, Wiosenne porządki”- porządkowanie  podwórka. Zaproś wszystkich członków rodziny do wspólnych porządków. Sprawdź jakie odpady powstają, posegreguj.
            2. Zasadź drzewko lub krzew. Możesz to zrobić w dowolnym miejscu.
            3. ,, Praktykuj zrównoważoną modę” – wykorzystaj swoje stare ubrania i ubierz się modnie  lub stare przedmioty i zrób z nich coś praktycznego.
            4. Jeśli lubisz śpiewać piosenki lub recytować wiersze, nagraj swoje wykonanie i prześlij .
            5. Praca plastyczna – wykonaj znaczek ,, Przyjaciel przyrody”.
            Ze swoich działań wykonaj zdjęcie lub filmik i prześlij na adres rapaewa.spstrzelewo@ wp.pl. do 26.04.21r. Najciekawsze prace i działania zostaną nagrodzone.

            Obejrzyj prezentację Dzień Ziemi https://youtu.be/TIfqIuESi8g
             

          • Gminny konkurs plastyczny "Baw się kolorami"

          • Uczennica naszej szkoły z Oddziału Przedszkolnego Maja Słomka, jest laureatem konkursu plastycznego "Baw się kolorami" - POMOST, zorganizowanego przez Urząd Miejski w Nowogardzie. Obrazek Mai zyskał największą liczbę "polubień" w tej edycji. Dnia 8 kwietnia Maja odebrała dyplom i nagrodę z rąk Burmistrza Nowogardu pana Roberta Czapli w kategorii wiekowej 3 - 8 lat. Serdecznie gratulujemy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Strzelewie
      • jus.barczak@poczta.fm , a.forgiel@interia.pl
      • 91-391-02-24
      • Szkoła Podstawowa w Strzelewie, 72-200 Nowogard 72-200 Nowogard Poland
      • https://www.facebook.com/profile.php?id=100088110761064&locale=pl_PL
  • Galeria zdjęć

      brak danych